V rámci Týždňa vedy a techniky na Slovensku 2019 sa 5. novembra 2019 od 18:00 hod. v priestoroch planetária Centra voľného času na Popradskej ulici v Košiciach uskutoční prednáška doc. RNDr. Rudolfa Gálisa, PhD. z Prírodovedeckej fakulty Univerzity P. J. Šafárika v Košiciach venovaná prvej snímke zachytávajúcej bezprostredné okolie supermasívnej čiernej diery v centre galaxie M87. Abstrakt prednášky je uvedený nižšie. Na prednášku nadviaže program v planetáriu a v prípade jasnej oblohy aj pozorovanie objektov večernej a nočnej hviezdnej oblohy.

Srdečne všetkých pozývame!

Kto: doc. RNDr. Rudolf Gális, PhD.

Kde: planetárium Centra voľného času na Popradskej ulici v Košiciach

Kedy: 5. novembra 2019 od 18:00 hod.

O čom: Skončilo obdobie, keď sme študovali čierne diery len prostredníctvom teoretických predpovedí alebo nepriamych pozorovacích dôkazov, keď obrázok čiernej diery bol výsledkom iba umeleckej predstavivosti či počítačovej simulácie. 10. apríla 2019 astronómovia odhalili prvú snímku bezprostredného okolia čiernej diery, čo definitívne rozptýlilo posledné pochybnosti o existencii čiernych dier a otvorilo úplne novú éru výskumu týchto najzáhadnejších vesmírnych objektov. V prednáške bude podaný stručný prehľad o historickom vývoji názorov na povahu čiernych dier, vysvetlenie ich fyzikálnej podstaty a vlastností a tiež metód, ktoré astronómovia používajú na výskum týchto gravitačných pascí. Hlavná pozornosť však bude venovaná detailom prelomového astronomického pozorovania – prvej snímke okolia supermasívnej čiernej diery v centre galaxie M87.

Image of a black hole at the centre of the galaxy M87 obtained by the Event Horizon Telescope network.